„Centrope Liblice“

Zpráva o účasti a výsledcích hráčů PK 1293 Vojnův Městec na turnaji Centrope v pétanque trojic – zámek Liblice.

V sobotu 13. června 2015 se na zámku v Liblicích konal Centrope turnaj trojic v pétanque. Horký slunný den přivítal celkem 97 trojic. Hrál se pětikolový švýcar (limit 60 min) s postupem do 32. Domácí špičku hráčského žebříčku ČR, dobře doplňovalo kvalitní zahraniční obsazení. Vše slibovalo nelítostné souboje, i když pro řadu hráčů bylo hlavním protivníkem vedro.

Za PK 1293 Vojnův Městec jsme tentokrát nastoupili ve složení: Olda Brož st., Pavel Fereš a Jakub Konopásek. Hned v prvním kole nás nalosovali proti současné české reprezentaci. Petr Juráň, Frank Ferlay, Tom Kutý a Jarda Vlk neponechali nic náhodě, a přestože jsme do stavu 5:5 drželi krok, následné dvě čtyřky uzavřely zápas na 5:13. Největší překážkou pro nás byly Frankovy přesné plasy, které jsme nedokázali špatnou střelbou odstranit. V druhém kole jsme si poradili s týmem PK JUPITER Vědomice (Beranová, Mazúr, Lacko), abychom ve třetím porazili vrchlabsko-pražský tým (Hančová, Hanč, Vokrouhlíková V.). Zápas byl poměrně vyrovnaný, když jsme za stavu 7:7 využili zaváhání soupeře, dokonce jsme mohli i zavřít hru, ale „pouze“ dohozená pětka soupeře položila. Poslední nához konce limitu znamenal výhru 13:7. Za stavu her 2:1 jsme poobědvali dobrý gulášek a schovali se na chvíli před sluncem. Úmorné vedro se dalo nejlépe přežít za tlustými zdmi uvnitř zámku, kde jsme osvěžili své síly a jak se ukázalo, bylo toho třeba.

Na hřišti nás čekal první nasazený tým H. Šrubařová, P. Hodboď (Careau Brno) s J. Greplem (SKP Hranice VI. - Valšovice). Po předchozích zápasech jsme byli už rozehraní a proti tak silnému soupeři nelze hrát „ustrašenou“ hru. Dařil se plas i střelba. V závěru časového limitu sice soupeř odskočil na 7:10, ale v posledním náhoze jsme výbornou hrou a taktikou srovnali na 10:10 a vynutili si tak ještě jednu hru. V té první nasazení udrželi výkonnostní předpovědi a zvítězili 10:11. Pokud chceme mít naději na postup mezi 32, musíme poslední zápas vyhrát. Již ráno při prezentaci bylo vidět, že zde není slabých soupeřů a tak do pátého posledního kola dostáváme slovenský triplet Lančařič, Sedláček, Lampert, který po napínavé hře porážíme 10:6 na limit.

Se třemi výhrami se dalo postoupit do 32, ale ten „zákeřný“ Buchholz nás trochu zradil. 33 místo, první nepostupové, se stalo skutečností. Chybělo 5 bodů ze hry nebo jeden Buchholzův bod. I tak si myslím, že jsme podali slušný výkon a Vojnův Městec se v tak silné konkurenci neztratil. Blížící se bouřka a hrozící průtrž mračen rozhodly, že místo B turnaje radši pojedeme. Celou dlouhou cestu nás doprovázel hustý liják až domů. Na závěr ještě drobná poznámka. Dříve se říkalo, že za všechno mohou trpaslíci. Vyšetřováním se však zjistilo, že za vše může Maník. Ten totiž v posledním zápase proti týmu H. Šrubařové, jak jinak než poslední koulí, famózně zahrál, nalepil ke košonu a vyhrál. Tím způsobil, že Hana nám nedodala tolik potřebný postupový bod. Příště, je musíme porazit, dnes už není na nikoho spolehnutí.

Vítězové turnaje: „Loděnice“

1.
Andrzej Śliż (Polsko)
Jedrzej Śliż (Polsko)
Marek Lach (Polsko)

2.
Jakub Konšel (POP Praha)
Petr Fuksa (UBU Únětice)
Lubomír Srnský (1. KPK Vrchlabí)

3.
Ivo Kacerovský (PC Kolová)
Roman Krassa (PC Egrensis)
Josef Kuchler (PC Egrensis)

Pavel Fereš - 13. 6. 2015