Opožděná zpráva ze Svatováclavské koule

I přes nepříznivou předpověď počasí a dva konkurenční turnaje se devátý ročník tradičního městeckého turnaje dvojic poměrně vydařil.

25. září 2010 se ve Vojnově Městci na hřišti za sokolovnou konal již devátý ročník turnaje Svatováclavská koule. Tento rok konkurovaly tomuto tradičnímu turnaji hned dva turnaje jiné a ani předpověď počasí nebyla příliš příznivá. Ještě ve čtvrtek před turnajem se počet přihlášených týmů pohyboval kolem 15ti, a my se obávali, aby byl turnaj vůbec bodovaný. V pátek se naštěstí počet týmů rozrostl na 30, a to s poměrně dobrou kvalitou (kvalita turnaje 37.277).

Sobotu ovládla dobrá nálada. Už od sedmi ráno se v kuchyni mazaly chleby a dovářel se již v pátek připravený guláš pod vedením šéfkuchařky Jitky Brožové. Ta měla tentokrát v kuchyni převážně mužskou výpomoc. Registrace byla podle plánu do půl deváté - a jako obvykle obsluhu počítače bezchybně zajišťoval Libor Machovec. Počasí hráčům přálo. S výjimkou jedné krátké spršky bylo příjemně sucho a celkem teplo. Karel Malivánek, který turnaj za pořádající klub zahajoval, si užíval přítomnost vlastní zvukové aparatury (v klubu pořízení nějaké takové sestavy dlouho a marně prosazoval) a hlásal s její pomocí začátky a konce limitů a jiné důležité věci. Hrálo se dle propozic čtyř-kolovým systémem švýcar a postup do osmičky. Nepostoupivší pak měli další šanci ukázat, co umí, v doprovodném turnaji Platan Cup.

V hlavním turnaji na prvním místě skončil tým Fighters Milana Haška (Slope Brno) a Tomáše Stokláska (Fňáky Brno). Přestože tihle hráči postoupili ze švýcara s jednou prohrou, v odpoledním pavouku předvedli bezchybnou hru. Nejprve v osmičce vyřadili ve velmi těsném zápase polo-městecký tým ve složení Jakub Konopásek (1293 Vojnův Městec) a Ondřej Preuss (Pop Praha), proti kterému předtím prohráli ve švýcaru. Preuss s Konopáskem nakonec skončili na pátém místě. V semifinále pak Hašek se Stokláskem porazili druhý Fighters team ve složení Radek Netušil (AURA Havlíčkův Brod) a Pavel Hejl Ml. (P.C.B.D.) – ti nakonec skončili třetí. A ve finále vyhráli Stoklásek s Haškem nad týmem z Frapeca - tedy nad Jaroslavem Felčárkem a Miroslavem Řehořem. Na čtvrtém místě skončil druhý postoupivší poloměstecký tým ve složení Oldřich Brož a Jiří Ježek ml.(PEK Stolín). Celkové pořadí a další statistiky turnaje lze nalézt na stránkách Čapku - http://petanque.cstv.cz/tur_2010/tur_10084.html.

Doprovodný turnaj Platan cup vyhrál tým s jediným zahraničním účastníkem turnaje - přední slovenskou petangistkou Veronikou Slobodovou (Slopak) - a s Jakubem Konšelem (Pop Praha). Druhé místo obsadili Bohuslav Bukáček (Petanque Parta Sněžná) a Petr Stoklásek (Fňáky Brno). Třetí místo pak Pavel Hejl st. (P.C.B.D) a Jiří Březina (HP Třebíč). Celkové pořadí a další statistiky turnaje lze nalézt na stránkách Čapku - http://petanque.cstv.cz/tur_2010/tur_10085.html.

Jakub Konopásek - 20. 10. 2010