Koule, čepice, rukavice, placatice

V sobotu 2. ledna 2010 se odehrál třetí ročník silvestrovského-novoročního turnaje

Všichni milovníci zimních sportů to znají. Jsou se svou oblíbenou činností fatálně odkázáni na počasí. Pokud nenasněží, závody ve sjezdu z kopce na igelitových pytlích se musejí zrušit. Pokud Martině Sáblíkové nezamrzne její tréninkový rybník, může se jít – jak se říká – klouzat (ale ne na bruslích). I my, členové pétanque klubu ve Vojnově Městci, jsme byli koncem roku 2009 jak na trní: nenechá nás počasí ve štychu?

Nenechalo. Na poslední chvíli ustoupila obleva, zamrzlo. Dokonce napadl nějaký sníh. Ne sice moc, ale to nás nemohlo odradit. Sešli jsme se tedy v sobotu 2. ledna na hřišti za sokolovnou ke třetímu ročníku Silvestrovského/Novoročního turnaje. Těžké koule opět létaly vzduchem a razily si cestu mezi padajícími vločkami, aby na zemi hledaly scvrklé, otlučené prasátko. Povrch byl ztvrdlý na kámen, ale přesto na sebe spoluhráči disciplinovaně volali: „Zašlápni mi to, prosím tě!“ Když některá koule měkce zajela do závěje na konci hřiště, někteří zkoušeli marně reklamovat out: „Slyšel jsem, jak ťukla!“

Účastnilo se celkem devět hráčů. Hráli jsme systémem „mele“, čtyři kola. Pro každé kolo se vylosovaly čtyři dvojice, přičemž dvě a dvě hrály proti sobě v paralelních zápasech. Jeden hráč vždy pauzíroval a staral se o to, aby kolegům na hřišti nedošly uprostřed zápasu síly: chystal grog a svařák. Počítalo se celkové skóre jednotlivců. Zatím neznámou technikou se presidentovi klubu, Zdeňku Konopáskovi, podařilo losování zmanipulovat tak, že se první tři zápasy lacině vezl se zřetelně zdatnějšími spoluhráči. Tím nasbíral dostatek bodů na to, aby si pauzírováním v posledním kole, kdy ostatní na hřišti začínali umdlévat celkovým vyčerpáním, už jen zbaběle pojistil výsledek a celkově tento turnaj opět vyhrál (+42 bodů). Na druhém místě skončil Míša Turinský (+ 15 bodů) a na třetím pak Karel Malivánek (+11 bodů). Na dalších místech se umístili: Oldřich Brož (st.), Jitka Brožová, Jakub Konopásek, Radek Turinský, Víťa Malivánek a Martin Hošák.

Turnaj se tedy vydařil, už se těšíme na příští ročník. Nebude lehké to celou tu dobu bez koulí vydržet. Proto se možná v tomto roce někteří z nás objeví na hřišti i za méně vhodných podmínek – třeba někdy na jaře nebo v létě. Jako praví petángoví blázni a extrémisti.

Více obrázků z akce najdete v sekci Fotogalerie.

Zdeněk Konopásek - 5. 1. 2010