„GP pivovaru Litovel“ – Brno Slatina

Zpráva o průběhu turnaje a účasti hráčů klubu PK 1293 Vojnův Městec.

V sobotu 6.4.2013 proběhl v Brně – Slatině turnaj trojic – „GP pivovaru Litovel“, který pořádal klub Slope Brno. Letošní „jarní“ počasí, které spíše připomíná „vánoční“, možná řadu účastníků odradilo, ale přesto na turnaj dorazilo 39 mužstev (i hráči ze Slovenska a Polska). Předpovědi o sněhu a dešti na sobotu se nevyplnily. Celý den bylo sice chladno, ale bez deště a většího větru. Vše bylo nasáklé předchozími dešti, plocha řádně rozbahněná a tak pořadatelé byli nuceni po prvním kole přemístit hry na hřiště, kde se netvořily louže. Hrál se pětikolový švýcar s postupem do osmičky.
Za PK 1293 Vojnův Městec se zúčastnila jedna trojice ve složení Olda Brož st. a Pavel a Jirka Ferešovi.

V prvním kole nám nalosovali Ondru Preusse (POP Praha) hrajícího se dvěma slovenskými hráči. Martin Lampert a Peter Fratrič vytvořili spolu s Ondrou trojku, která rozhodně nechtěla lehce prohrát. Po vyrovnaném boji, kde nakonec rozhodl náš lepší plas než střelba, vyhráváme 12:10 na limit. V druhém zápase čekal tradiční rival Míra Neoral (Klip Litovel), David Faltýnek a Míra Krpec (Hrode Krumsín). Z předchozího zápasu jsme již byli rozehraní, okolní teplota mírně stoupla a ruce tolik nemrzly. Zahájili jsme v pořadí, Jirka na první kouli, Olda universál a Pavel střelba a zakončení. Soupeři v druhé půlce vypadla střelba a to bylo rozhodující. My jsme pomalu získávali body a vedli už 7:0. Závěr hry soupeř dotahoval, ale dostatečný náskok z úvodu nám stačil na vítězství 10:8 opět na limit.

Třetí kolo bylo nejnapínavější a z našeho pohledu jsme zde předvedli nejhezčí hru. Hana Šrubařová, Petr Juráň (Carreau Brno) a Jarda Vlk (POP Praha). V tuto chvíli nikdo netušil, že hrajeme proti pozdějším vítězům celého turnaje. Přestože jsme od začátku hráli dobře a prakticky nechybovali, soupeř byl vždy o tu pověstnou jednu kouli lepší. Za nepříznivého stavu 1:7, však Petr Juráň několikrát minul na střele a mohlo se zrodit překvapení turnaje. Především vynikající Jirkovy úvodní plasy, kdy doslova lepil ke košonu, v tuto chvíli bezchybná Pavlova střelba a přesné Oldovy dohozy, znamenaly obrat v utkání a naše vedení 11:8. Blížil se konec limitu, soupeř snižuje, dává dvojku 11:10. Poslední nához, hra na 10m, Hana nalepuje ke košonu, nádherné Pavlovo carreau, Petr dvakrát mine. Pak přišla chvíle Jardy Vlka, který poslední kouli, plasem, doslova propasíroval ke košonku. Dvěma přesnými pokusy, jsme se snažili kouli odstrčit, ale vždy se po zásahu o několik milimetrů udržela. Stav 11:11, vynucený další nához a nakonec naše prohra 11:12. Konečně jsme mohli jít na oběd a Ivo Michálek si oddechl, že nezdržujeme časový harmonogram turnaje.

Ve čtvrtém zápase nás čekali Ivo a Jan Michálkovi, Pavel Hodboď (Carreau Brno). Slabší poobědový výkon v úvodu 0:4, po zaváhání soupeře dáváme pětku a postupně jdeme do vedení až na 10:9. Máme možnost zavřít celé utkání, potřebujeme tři body, ale nešťastný dohoz, který přirazil soupeřovu kouli, vše změnil. V další hře Honza Michálek nezaváhal, doslova vše rozstřílel a ukončil zápas. Poslední páté utkání proti Hrode Krumsín – Jana Krpcová, Zbyšek Pořízka a Ladislav Kobza, bylo v pohodovém rytmu, neboť oba týmy předpokládaly, že se třemi výhrami se do osmičky nepostupuje. Zápas vyhráváme 12:8 na limit. Průběh turnaje, kde ne vždy vyhrál favorit způsobil, že do závěrečné osmičky postupovalo jedno mužstvo se třemi vítězstvími. Počítač si s námi trochu pohrál a zachyboval. V první chvíli se zdálo, že postoupíme, ale závěrečné ruční přepočítání výsledků nám určilo deváté místo.

Výsledky:
1. Hanka Šrubařová (Carreau Brno)
Petr Juráň (Carreau Brno)
Jaroslav Vlk (POP Praha)

2. Andrzej Sliz (Polsko – Żywiec)
Jedrzej Sliz (Polsko – Żywiec)
Marek Lach (Polsko – Żywiec)

3. Jana Radoušová (Osika Plzeň)
Jan Valenz (Varan Karlovy Vary)
Jindřich Kauca (PC Kolová)
I přes chladné počasí jsme odjížděli s pocitem pěkného turnaje a dobré hry.

Pavel Fereš - 6. 4. 2013