Osedlat si Kladrubského vraníka pro rok 2014 nám nakonec nedovolili loňští vítězové.

zpráva z prvního letošního turnaje pétanque trojic ve Slatiňanech za účasti hráčů PK 1293 Vojnův Městec

„O pohár města Slatiňan a cenu Kladrubského vraníka“

Letošní první zimní turnaj trojic se stejně jako vloni konal ve Slatiňanech, v jízdárně. Terén byl tentokrát při úpravě vibračním válcem méně kropen a to určitě, alespoň z našeho pohledu, přispělo k lepší kvalitě povrchu. Terén nepřipomínal modelínu, ale přitom byl dostatečně různorodě tvrdý. Byla zde místa, kde koule zůstala tzv. „sedět“ , i místa, kde se naopak rozjela z mírného kopce. Zkrátka bylo nutno dobře číst jednotlivé části hřišť. Hrál se čtyřkolový švýcar s postupem do šestnáctky a dohrávkou o další pořadí. Za PK 1293 Vojnův Městec nastoupila jako minulý rok pouze jedna trojice a to ve složení Olda Brož st., Pavel a Jirka Ferešovi. Při letošní účasti 34 týmů jsme byli nasazeni na 16 pozici. Naším úkolem bylo obhájit loňské třinácté místo a trochu se rozehrát pro začátek sezóny 2014 a to se nám určitě podařilo splnit na jedničku.

První kolo ve švýcaru jsme hráli proti 1.KPK Vrchlabí (Bucek Zdeněk, Štechová Blanka, Sládková Hana). Na hře byl patrný začátek hrací sezóny a seznamování se s terénem. Postupně jsme po bodíku stoupali nahoru a vše skončilo vítězstvím 13:3. V druhém kole jsme nastoupili proti domácí pořadatelské trojici z AURY Havlíčkův Brod (Pachla Pavel, Schinzel Josef, Fila Pavel). Po úvodním zaváhání a stavu 2:7 v náš neprospěch, jsme se zkoncentrovali, otočili zápas a soupeři nedovolili již ani bod – 13:7. Ve třetím kole proti triu Petrů z PC Sokol Lipník (Vavrovič, Morávek, Fafek) jsme si vybrali svoji slabší chvilku, hra se nedařila, několikrát jsme zaměnili hráče na plasu i střelbě. V závěru byla ještě možnost dotáhnout se, ale na časový limit jsme prohráli 9:11. Pro jistý postup do první šestnáctky bylo nutno vyhrát čtvrté kolo. To se splnilo po vítězství nad HAPEK (Bureš Pavel st., Burešová Jana) FENYX Adamov (Charvát Jan). Nutno podotknout, že zde nám vycházela střelba a základem byl dobrý Jirkův plas první koule, drželi jsme si vedení a naopak soupeřova slabší střelba nám výhru usnadnila.

Po švýcaru jsme postupovali do dalších bojů z osmého místa a měli jsme chuť umístit se lépe než vloni. Hráli jsme si svoji vyrovnanou klidnou hru, Jirka úvodní koule, Olda střelba, Pavel univerzál. O postup do osmičky jsme nejprve porazili trojku PK Jupiter Vědomice (Piller Tomáš, Pillerová Monika, Beranová Pavla) 11:4 na limit. Do čtyřky jsme zvítězili nad PEK Stolín (Hájková Iveta a Dorota, Trudič Martin) a v semifinále jsme opět porazili naše staré známé Burešovi s Charvátem. Před zápasem sice Pavel Bureš mluvil o „řádné“ odvetě, ale v tu chvíli jsme byli rozjetí a vidina finále nedala soupeři šanci.

Chvilka čekání na výsledek druhého semifinále a již bylo jasné, že budeme hrát finále proti loňským vítězům, UBU Unětice (Fuksa Petr), PC České Budějovice (Koreš Jiří st.), 1.KPK Vrchlabí (Brázda Vladimír). Začátek zápasu se vyvíjel pro nás velice dobře. Soupeř byl možná trochu zaskočen naší útočnější hrou a slabší střelba Jirky Koreše způsobila, že jsme vedli již 6:2. Obhájci však zpřesnili hru a postupně vyrovnali na 6:6. Přestože hra byla v tu chvíli vyrovnaná a bojovalo se o každou kouli, záhy se nám podařila čtyřka a odskočili jsme na 10:6. Soupeř stáhnul na 10:8, potom trojkou otočil na 10:11, další bod na 10:12. Ještě stále nebylo nic ztraceno, přestože obě strany měly možnost v předchozích hrách zavřít hru. Znovu pouze snižujeme na 11:12, abychom vzápětí neustáli tlak soupeře a prohráváme 11:13.

Celkově jsme turnaj zhodnotili jako velice vydařený, po všech stránkách. Terén, organizace turnaje (letos žádné problémy s PC), občerstvení i vyhřívaný stan, pěkné ceny. Ať nám tedy tradice vydrží a příští rok opět v jízdárně nashledanou.Výsledky:   „O pohár města Slatiňan a cenu Kladrubského vraníka“

1.   Fuksa Petr (UBU Unětice), Koreš Jiří st. (PC České Budějovice), Brázda Vladimír (1.KPK Vrchlabí)

2.   Brož Oldřich st.(PK1293 Vojnův Městec), Fereš Pavel (PK1293 Vojnův Městec), Fereš Jiří (PK1293 Vojnův Městec)

3.   Slobodová Veronika (POP Praha), Kauca Jindřich (PC Kolová), Resl Jan (POP Praha)

Pavel Fereš - 2. 2. 2014